Vergi Levhasının Sorgusu (Nasıl Alınır?)

Vergi Levhasının Sorgusu

Vergi levhası sorgulama işlemi daha çok iş yerlerinde ve merkezlerinde vergi levhası bulundurma zorunluluğu kaldırılması ile birlikte iş yeri sahipleri tarafından merak edilen bir konu olmuştur. 6111 sayılı Kanunun 82. maddesinde yer alan ‘’levhayı merkezlerinde, şubelerinde, satış mağazalarında, iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca görünecek şekilde olmak zorundadırlar.’’ İbaresi değiştirilmiş ve yerine ‘’ levhayı almak zorundadırlar.’’ ibaresi getirilmiştir.

Vergi levhasının iş yerlerinde asılma zorunluluğu kalkmış olmasına rağmen bazı işleri için halen bu zorunluluk devam etmektedir. Ve bu iş yerleri için kurala uymamaları halinde ceza işlemi uygulanmaktadır. Ancak vergi levhası bulundurma zorunluluğu olmayanlar da isterlerse vergi levhalarını iş yerlerinde bulundurabilirler. Vergi levhası konusunda bir iş yerinin vergi levhası olup olmadığı, e vergi levhası sorgulama ile internet üzerinden de yapılmaktadır.

Makalede Neler Var? [Gizle]

E Vergi Levhası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternette online vergi dairesi hizmeti kullanılarak, e-vergi levhası sorgulamasında bir mükellefin bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Maliye Bakanlığı’nın özel ve kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi paylaşımı sayesinde vergi kimlik numarasısorgulama hizmeti, online vergi dairesi ile ilgili işlerde oldukça kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede vergi kimlik numarası kullanan özel kurum ve kuruluşlar, sorgulanan mükellefin vergi kimlik numarası ya da TC kimlik numarası ile aktif olup olmadığını öğrenebilmektedir.

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Vergi levhası almak için başvurular vergi dairelerine yapılabildiği gibi, yeni düzenlemeler ile internet üzerinden de yapılabilir. Vergi levhası nasıl alınır? sorusuna yanıt olarak, iş yeri kira sözleşmeniz ya da tapunuz yeterli olmaktadır verilebilir. Vergi levhalarına, yine aynı şekilde internet üzerinden e-vergi levhası sorgulaması ile ulaşılabilir. Başvurulan gün içerisinden tamamlanan bir işlemdir. İş yeriniz için ikametgah olarak evinizi gösterecekseniz, yine aynı şekilde ev tapunuz veya kira sözleşmeniz vergi levhası çıkarmak için yeterli olmaktadır.

Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Vergi borçları, internet vergi dairelerinden online olarak sorgulanabildiği gibi aynı zamanda e-devlet sisteminden, Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden, cep telefonlarından SMS ile vergi dairelerine gitmeden sorgulanabilir ve yine internette uygun olan bazı kaynaklardan ödenebilir. Vergi borcu sorgulama,  Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde, annenizin kızlık soyadı, TC kimlik numaranız, nüfus cüzdanı bilgilerinizden bazıları ve yakın ailenizden birinin TC kimlik numarası bilgilerinden herhangi birini kullanarak, güvenli kod uygulamasını da tamamladıktan sonra online olarak gerçekleştirilebilir. Bu aynı zamanda internet vergi dairesi olarak kullanılan bir sistemdir. Aynı adresten vergi borcu ödemelerini de mükellefler, kredi kartları vasıtasıyla yapabilmektedirler.

Leave a Response