SGK Hizmet Dökümü ve Sorgulama İşlemleri

01 Kasım 2014 tarihinde başlayan SGK Hizmet Dökümü ve diğer SGK Sorgulamaları kişisel verilerin korunması kapsamında, E-Devlet Kapısı üzerinden size özel şifreyle giriş yaptığınız SGK Sorgulama işlemleri hizmet vermeye devam etmektedir.

sgk-hizmet-döküm-150x150E-Devlet sistemi T.C. Devletinin hizmeti sayesinde güvenilir ve bilgi karışıklığı olmadan vatandaşlara hizmet vermeye amaç ediniş ve teknoliji ile birlikte yenilikleri vatandaşlara kolayca buluşturmayı amaç edinmiştir ve bir nevi devletin internet dairesidirSGK Hizmet dökümü internet üzerinden sadece E-Devlet sistemiyle öğrenebilirsiniz. Eskiden T.C. Kimlik Numarası girilerek yapılan sorgulama işlemi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun şu an sadece E-Devlet üzerinden vatandaşlara hizmet dökümlerini görüntülenmelerine olanak sağlamaktadır.

Daha önce www.sgk.gov.tr sitesinde yer alan SGK Hizmet Dökümü uygulamasına size özel olan ve PTT şubelerinden almış olduğunuz veya alacağınız E-Devlet şifrenizle beraber SGK Hizmet Dökümü işlemlerini yapabilirsiniz. Bu yazımızın devamında SGK Hizmet dökümünüzü nasıl alabileceğinizi anlatacağız. Hizmet dökümü alma işlemini gerçekleştirmek için e-devlet şifresi edinmeniz zorunludur. Şifrenizi size en yakın PTT şubesine giderek T.C Kimlik Kartı veya Nüfus Cüzdanınız ile başvurarak 2₺ bir ücret karşılığında yalnızca PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.

  • İşe giriş ve çıkış tarihlerinizi öğrenebilirsiniz.
  • Hizmet Dökümü sayfasını kullanarak sigortanızın yatıp yatmadığını öğrenebilir.
  • Bugüne kadar yatıran tüm sigorta primlerinizi görebilirsiniz
  • Primlerinizin hangi tutar üzerinden yatırıldığını görebilirsiniz.
  • Emeklik işlemleri için hesaplama yapabilirsiniz.
  • Çalıştığınız şirketi (İşveren hilesini engellemek için önemli)
    gibi bilgileri görebilirsiniz.

SGK HİZMET DÖKÜMÜMÜ NASIL ALABİRİM

E-Devlet sisteminde bulunan SGK uygulaması ile T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresiyle yazının devamındaki adımların sonunda yer alan aşağıdaki verdiğimiz bağlantıdan sisteme girdiğiniz taktirde, direk olarak hizmet dökümü sayfasına erişerek hem zamandan tasarruf edeceksiniz hemde e-devlet bünyesi içerisinde ilgili sayfayı aramakla uğraşmayacaksınız. Fakat bu sayfa açılmadan önce karşınıza giriş ekranı çıkacaktır. Kullanıcı adı kısmına T.C. Kimlik numarası, parola bölümüne ise şifrenizi girdikten sonra SGK ile ilgili işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1:

SGK Hizmet Dökümü almak için aşağıdaki adresten size direk olarak hizmet dökümü sayfasına verdiğimiz bağlantıya tıkladıktan sonra aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda sisteme nasıl giriş yapabileceğinizi gösteren uyarı sayfası yer alıyor. “Kimliği Şimdi Doğrula” butonuna basarak bir sonraki adıma geçiniz.

sgk-e-devlet-giriş

 

Adım 2:

e-Devlet sistemi sizden bu adımda daha önceden PTT Şubesinden almış olduğunuz e-devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmanızı istemektedir. Eğer farklı şekilde sisteme giriş yapmak istiyorsanız; Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı ya da İnternet Bankacılığı sekmesine tıklayarak giriş sayfasını size uygun olanla değiştirebilirsiniz. Genel olarak vatandaşların büyük çoğunluğu e-Devlet şifresini kullanarak bu hizmetlerden yararlanmaktadır.

sgk-e-devlet

SGK Hizmet Dökümü Almak için Tıklayınız

Üstteki bağlantıdan sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra direk olarak aşağıdaki gibi SGK Hizmet Dökümü ekranı ile karşılaşacaksınız. Dilerseniz ekranın sağ kısmında “Yazdır” yazan yere tıklayarak SGK Hizmet Dökümü alabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Farklı sitelerden hizmet dökümü alamayacağını bilmeniz gerekmektedir bu sebeple resmi site dışında hiç bir siteye kişisel bilgilerinizi girmeyiniz.

sgk hizmet dökümü e devlet

SGK HİZMET DÖKÜMÜNÜZÜ SIK SIK KONTROL EDİN

Çalıştığınız şirket adınıza ödediği sigorta primleri hangi tutar üzerinden ödediğini, işe giriş çıkış yaparak hakkınızı gasp edip etmediğini görmek için hizmet dökümünüzü ara ara kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede yaşanacak olumsuzluklara karşı tedbirinizi önceden alarak hakkınızı gerekli durumlarda savunabilirsiniz.

Leave a Response