Emekliye Bayram İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

Güncelleme: Emekli ikramiyeleri ödeme tarihi belli oldu. 7-8 Haziran tarihlerinde ikramiyeler ödenmeye başlayacak. Müjdeli haberi verelim istedik.

Emekliye bayram ikramiyesi haberi kesinleşti. Biz de sitemiz üzerinden bu müjdeyi vermiştik. Her bayram öncesi yaklaşık 12 milyon emekli 1000 TL gibi bir ikramiye alacak. Peki bu emekliye bayram ikramiyesi ne zaman verilecek, maaşlara ne zaman yatacak? Milyonlarca emekli bu sorunun cevabını merak ediyor. Emekliye bayram ikramiyesi hakkında Yeni Şafak gazetesi 10 soruluk bir soru cevap yazısı yayınladı.

Bayram ikramiyesi hakkında en çok merak edilenler arasında; kimler ikramiye alacak, bayram ikramiyesi nereye yatacak, bayram ikramiyesi ne zaman yatacak, bayram ikramiyesi şartları gibi çoğu sorunun cevabını bulmuş olacaksınız. Biz de kaynak belirterek bu soruları ve verilen değerli cevapları sitemizde paylaşıyoruz. İşte merak edilen bayram ikramiyesi sorularının cevapları:

İKRAMİYEDEN KİMLER YARARLANACAK?

12.3 milyon kişi bayram ikramiyesi alacak. SGK’dan aylık alan SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri.

EMEKLİ İKRAMİYESİ NE KADAR ÖDENECEK?

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi biner lira ödenecek. Emekliler ve maluller biner lirayı alacak. Diğer kesimlerin ise ikramiye tutarı hisse veya iş göremezlik oranına göre farklılık gösterecek. İkramiyede kesinti ve haciz yapılamayacak.

EMEKLİ VEFAT ETMİŞSE NE OLACAK?

Bu kişinin ikramiyesini hak sahibi yakınları alabilecek. Ölüm aylığı oranında bayram ikramiyesi ödenecek.

2 AYLIK ALANLAR NE YAPACAK?

Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alacak. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek. Örneğin; dul eş hem babasından hem kocasından aylık alıyorsa ve kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 70, babasından dolayı aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise ikramiyesi 700 lira olacak.

SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALANLARA NE KADAR VERİLECEK?

İş kazası nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara iş göremezlik oranına göre ödeme yapılacak. İş göremezlik oranı yüzde 50 ise 500 lira verilecek.

YENİ EMEKLİLER DE ALABİLECEK Mİ?

Yeni emekliler, emeklilik tarihlerini izleyen dönemlerde verilecek ikramiyeleri alacak. Ödemenin yapılacağı tarihte aylık alıyor olmak gerekiyor.

EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

İkramiye Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde verilecek. Ödeme tarihleri SGK tarafından önceden duyurulacak.

EMEKLİ İKRAMİYESİ NASIL ÖDENECEK?

Maaş hesabına yatırılacak.

SADECE BU YIL MI VERİLECEK?

Hayır. Bu yıldan başlayarak her yıl dini bayramlar öncesi ikramiye verilecek.

EMEKLİ İKRAMİYESİ TUTARI ARTACAK MI?

İkramiye tutarı yasa kapsamında bin lira olarak belirlendi. Ancak daha sonra düzenleme yapılarak ödeme tutarı artırılabilecek.

Kaynak: Yenişafak

http://sgkrehberin.com/emeklilik/emekliye-bayram-ikramiyesi-ne-zaman-odenecek/

Leave a Response