Emekli İkramiyeleri Her Sene Verilecek Mi?

Emekli ikramiyeleri 7-8 haziran tarihlerinde 1000 tl olarak ödendi. Emekliler bayram ikramiyelerini aldılar. Ancak akıllarda bir soru kaldı. Emekli bayram ikramiyesi her sene ödenecek mi, yani ikramiye durumu kalıcı mı yoksa sadece bu yıl mı geçerliydi?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce emekli ikramiyesi ödemelerinde yaşanan haksız bir durum daha oldu. Tüm emekli maaşı alanlara 1000 TL ödenmedi. Kimileri 500 TL ya da 750 TL bayram ikramiyesi aldı. Bu yaşanan durumu ise dul ve yetimlerin aldığı emekli ikramiyelerinde oldu. Bilindiği gibi dul ve yetimler emekli maaşlarını belli bir oranda kesinti alıyorlar. Dul ve yetimlere ödenecek emekli bayram ikramiyelerinde de aynı oranda kesinti uyguladılar.

Yaşanan bu haksız durumdan dolayı çok fazla ses çıksa da değişen bir şey olmadı. Dileriz ki bir sonraki kurban bayramı ikramiyesi ödemelerinde aynı durum yaşanmaz.

Emekli Bayram İkramiyesi Her Yıl Ödenecek mi?

Gelelim asıl soruya. Emekli bayram ikramiyesi her yıl düzenli olarak ödeneceği açıklandı. Yani hem ramazan hem de kurban bayramından önce bayram ikramiyeleri hesaplara yatacak. Olası bir hükümet değişiminde bunun değişeceğini zannetmiyorum. Zira gelebilecek hükümetler de aynı vaadi seçim konuşmalarında dile getirmişlerdi. 12 milyon emekliyi de karşılarına değil, yanlarına almak isteyecekler. Siyaset işte.

Emeklilere verilecek bayram ikramiyelerinin toplam bütçeye maliyeti de 22 milyar TL’den fazla. Kalıcı bir düzenleme olduğu da bakan tarafından dile getirildi.

Emekli Maaşları Bayram Öncesi Ödenecek mi?

Bu arada emekli maaşları da bayramdan ödenecek. Emekli maaşları ödeme tarihleri ise şöyle belirlendi:

  • Emekli Sandığı emeklilerinin maaşları ayın 1’i ile 5’i arasında,
  • SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları da 11 – 12 – 13 Haziran tarihlerinde ödenerek öne çekilmiş olacak.

Tüm emeklilerimizin bayramını kutluyoruz. Hak edilen bu ikramiyelerini de her ne kadar az olsa da güle güle harcasınlar. Konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

http://sgkrehberin.com/emeklilik/emekli-ikramiyeleri-her-sene-verilecek-mi/

Leave a Response