Kiracı Evden Çıkma Süresi Ne Kadardır?

Ev alacak olan müşterilerinin sıklıkla karşılaştığı durumlar arasında, yeni aldıkları evin içerisinde kiracının oturması karşımıza çok fazla çıkmaktadır. Bu konuda hakkında merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını sitemiz üzerinden ulaşarak sizlerde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kiracının çıkması için ne kadar süre gerekmektedir?

Ev aldınız ve evinizin içerisinde kiracı oturuyorsa bu durumun yasal olarak bir süresi bulunmaktadır. Aldığınız evde oturan kiracı ile bir sözleşme veya kontrat yapmadıysanız evinizde bulunan kiracının en geç 1 ay içerisinde almış olduğunuz evden çıkması gerekmektedir.

Ancak evi almış olduğunuz kişinin kiracı olan kişi ile yaptığı sözleşmenin devam etmemesi için evi aldığınız günden itibaren bir ay içerisinde kiracınıza ihtarname göndererek bu konuda kiracının evden çıkmasını sağlayabilirsiniz. Eğer evi almış olduğunuz tarihten itibaren kiracınıza ihtarname konusunda herhangi bir şekilde bildirim yapmazsanız, kiracınızın sözleşmesi evi almış olduğunuz kişi ile yapılan sözleşme ile aynı şekilde devam edecektir.

Kiracınıza çekmiş olduğunuz ihtarname örneklerini internet siteleri üzerinden temin ederek kolay bir şekilde bulma şansınız vardır.

Evi almış olduğunuz kiracınıza çekmiş olduğunuz ihtarnamenin geçerli olması durumunun ise iki şekilde söz konusu olduğunu belirtelim. Eğer ihtarname çektiğiniz kiracınızın 6 aydan fazla kontratı bulunuyorsa bu konuda en az 6 içerisinde evden çıkması gerekmektedir. Eğer 6 aydan fazla kontratı bulunuyor ve kontratta uyan maddeleri uymuyorsa bu sefer 6 ayı beklemeden kiracınızı evden çıkartma şansınız bulunmaktadır. Bu yüzden de detaylara dikkat ederek sizlerde evinizde oturan kiracınız ile ilgili yaptırımlar yapma şansını yakalamış olacaksınız.

Son olarak ise 6 aylık süre içerisinde evi yeni alan ev sahibinin sözleşmesi tek taraflı bir şekilde fesih etmesinin mümkün olduğunu da ayrıca belirtmek istiyoruz. Bu konuda kiracının zorluk çıkartması durumunda mahkeme kararıyla birlikte evinizi boşalttırma şansınız bulunacaktır.

http://sgkrehberin.com/genel/kiraci-evden-cikma-suresi-ne-kadardir/

Leave a Response