E-haciz Nedir, Nasıl Kaldırılır?

vergi-borcundan-dolayi-olusan-elektronik-haciz-nasil-kaldirilabilir

Son yıllarda sıklıkla duymaya başladığımız E-Haciz hakkında merak edilen sorularınızın cevaplarını buradan sizlere açıklamak istiyoruz. Öncelikli olarak E-Haciz nedir? Bu konuda bilgisi olmayan ziyaretçilerimize bilgiler sunmak istiyoruz.

E-Haciz nedir?

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak internet ortamı üzerinden yani elektronik cihazlar üzerinden alacaklar üzerine konulan tedbir kararına denmektedir. Devletin sizlerden alacak olan borçlarından dolayı almış olduğunuz maaşınızın veya ödemeleriniz üzerine koyduracağı tedbir kararı olarak da bilinmektedir. Bu yüzden haciz konusu ile karşı karşıya kalan müşterilerin bu konuda yapması gerekenler hakkında bilgi verelim.

E-Hacizde nelere el konulmaktadır?

E-Haciz ile karşı karşıya kalan müşterilerin özellikle alacakları maaşların yanı sıra birçok mal varlığına devlet tarafından el konulması mümkündür. Sadece maaş olarak değil aynı zamanda piyasalarda bulunan döviz, hisse senetleri veya altın gibi yatırımlarınıza devlet tarafından el konulmasının mümkün olduğunu belirtmek istiyoruz. Sizlerde bu tarz bir haciz sistemi ile karşı karşıya kaldığınız zaman sadece maaşınızın değil diğer belirttiğimiz mal varlıklarınız üzerine de tedbir konulması mümkün olmaktadır.

Hangi mal varlıklarına E-Haciz konulmaktadır?

Devlete olan borçlarınızın yasal süreç içerisinde ödenmemesinden sonra devletin sistem üzerinden üzerinize kayıtlı olan bütün her şeye tedbir koydurma kararı bulunmaktadır. Taşınmazlarınız için arabalarını için bu kararı almak için sizin adınıza bu malların sistem üzerinde kayıtlı olması durumunda devlet elektronik ortam üzerinden haciz işlemi başlatarak bu konuda sizlerin zor durumda kalmasına neden olmaktadır.

Vergi dairesinin otomasyon sistemi üzerinden alacaklı olan devletin ödenemeyen borçlar için tedbir kararı koydurmasının mümkün olduğunu açıklamak istiyoruz. bu yüzden devlete olan borçlarınızın gününde ödenmesine özen göstermeniz durumunda bu tarz bir işlem ile karşı karşıya kalma şansınız olmayacaktır.

E-Haciz işlemi nasıl kaldırılır?

Zaten elektronik ortam üzerinden tedbir konulan E-Haciz sistemi üzerinde mallarına haciz getirilmesinden hemen sonra haciz işlemini kaldırmak için belirlenen borçlarınızı kısa süre içerisinde ödeyerek elektronik ortam üzerinden anında haczi kaldırma işlemini yapabilirsiniz. Bu konuda tek yapmanız gereken ödemeniz gereken borcun ne kadar olduğunu vergi otomasyonu sisteminden öğrenerek bu konuda bilgi almak olacaktır. Borç ödeme işlemi bittikten sonra e-haciz işlemi de sonlandırılmaktadır.

Bankalara yapılan e haciz sorgulama için tıklayınız

http://sgkrehberin.com/e-devlet/e-haciz-nedir-nasil-kaldirilir/

Leave a Response