E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

edevlet-sifre-nasil-alinir

Günümüzün her alanında teknolojik kolaylıklarla karşılaşıyoruz. Bu kolaylıkların en bilineni cep telefonları yada bir başka deyişle akıllı telefonlardır. Bu telefonlar aracılığıyla birçok şeyi kolaylıkla yapabiliyoruz. Bu telefonlara bir de internet özelliği geldikten sonra bilgisayardan farksız hale geldiler. Sosyal medya, fatura ödeme, internet siteleri, video ve film izleme ve daha birçok işlemi akıllı telefonlarımız sayesinde yapabiliyoruz. İnternet üzerinde T.C. Devleti tarafından oluşturulmuş olan devlet dairesi işlemlerimizi yapabildiğimiz bir sistem vardır. Bu sistemin adı E-Devlet sistemidir. E-Devlet sisteminden kurum ve kuruluşlara ait olan bölümlere, sıra beklemeden işlemlerimizi dakikalar hatta saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyoruz. Bu sistem şifre ile korunan bir sistemdir. Sistem üzerinde kimlik bilgilerimiz kullanıldığı için koruma gereklidir. Her E-Devlet kullanıcısının kendine ait parolası yani şifresi vardır. Bu nedenle çok güvenli bir sistemdir. Yazımızın devamında E-Devlet ve E-Devlet Şifresine ait birçok bilgiye ulaşabilir ve ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Nedir?

E-Devlet sistemi internet üzerinden T.C. devlet dairesi işlemlerini yapabildiğimiz resmi bir internet sitesidir. E-Devlet sistemi üzerinden 22 adet devlet dairesi kurumuna ait birçok işlemi yapabilmekteyiz. Bu işlemleri daha önceki yıllarda devlet dairesi kurum ve kuruluşlarına giderek yapmak durumundaydık. Bu işlemler çoğu zaman uzunca beklenen işlem sıralarını içermekteydi. Bu da gündelik hayatımızdaki diğer işlerimizin aksamasında oldukça büyük bir sorun haline gelmekteydi. Ancak internet üzerinden yapılan bu devlet dairesi uygulaması sayesinde artık herhangi bir yere gitmeden devlet dairesi işlemlerimizi oturduğumuz yerden yapabiliyoruz. E-Devlet sistemi daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi şifre ile korunan bir sistemdir. Şifrenizin olmaması durumunda sisteme giriş yapabilmeniz mümkün değildir. İnternet üzerinden E-Devlet şifresi alma işlemi ne yazık ki mümkün değildir. Eğer şifreniz yoksa şifrenizi nereden ve nasıl alabileceğinizi yazımızın devamından öğlenebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl ve Nereden Alınır?

E-Devlet şifresi alabilmeniz için ilk olarak size en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte gitmeniz gerekir. Bu başvurunun ardından kimlik bilgileriniz ile size ait yeni bir kullanıcı şifresi oluşturulacak. Bu kullanıcı şifresini alabilmek için ödemeniz gereken küçük bir işlem ücreti bulunuyor. Bu işlem ücreti 2 TL’dir. İşlem ücreti ödedikten sonra size ait şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu şifre size özeldir ve sizden başka biri bu şifre ile kendi adına işlem yapamaz. Bu nedenle şifrenizi kimse ile paylaşmayınız. Almış olduğunuz yeni şifreniz ile sisteme ilk girişinizi yaptığınızda sistem sizden otomatik olarak şifre değiştirmenizi talep edecektir. Kendinize ait yeni bir şifre oluşturmanız girişinizi kolaylaştıracak ve aynı zamanda şifrenizi unutmanızı engelleyecek. Zarf içerisinde PTT’den almış olduğunuz bu şifre bahsetmiş olduğumuz gibi geçici bir şifredir. Sistem üzerinde ilk girişinizde; kendinize ait yeni bir şifre oluşturmanız gereklidir. Bu şifreyi oluşturmak için sistem sizi direkt olarak şifre yenileme sayfasına yönlendirecektir. Kalıcı hale gelecek olan şifrenizi birkaç ayda bir değiştirmenizi sistem sizden talep edecektir. Bunun nedeni ise güvenli ortamı dengede tutmak istenmesidir. İsterseniz değiştirmeyebilir, şifrenizle devam edebilirsiniz. E-Devlet şifresi ücretsiz alınır mı sorusuna gelecek olursak; E-Devlet şifresini ücretsiz almak için internet bankacılığı giriş sistemini kullanabilirsiniz. Giriş bölümünde yer alan ilgili bölümde kayıtlı olduğunuz bankayı seçerek girişinizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Değiştirme:

  • İlk olarak azımızın son kısmında vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız.
  • Daha sonra açılacak olan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Sisteme Giriş” butonuna tıklayınız.
  • Sonrasında açılacak sayfa üzerinde sağ üst köşede isminizin üzerine tıklayınız.

E-Devlet Şifre

  • Sayfa üzerinde “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılacak olan sayfa aşağıdaki gibidir.

Şifre Değişikliği

Kırmızı çizili olan “Şifremi Değiştir” seçeneğine tıklayıp, şifrenizi değiştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

E-Devlet şifrenizi unutmanız durumunda ise yapmanız gereken giriş bölümünün alt kısmında bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklamaktır. Yazımızın son kısmında sizler için konuyla ilgili bir bağlantı adresi vermiş bulunmaktayız. Bu bağlantı adresinden direkt olarak şifre işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şifre Unutma Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

 

E-Devlet Giriş Maaş Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilen işlemler arasında maaş sorgulama işlemleri de vardır. Kayıtlı olduğunuz kuruma ait sorgulama sayfasını bulabilmek için E-Devlet ana sayfasında bulunan arama motoruna “maaş” yazıp “Ara” seçeneğine tıklayınız. Açılacak olan sayfa aşağıdaki gibidir.

E-Devlet Maaş

Yapmak istediğiniz maaş sorgulama işlemini seçiniz. İşlem sayfasına ulaştığınızda ilk olarak karşınıza çıkacak olan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayıp, açılacak olan sayfa üzerinde giriş için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Daha sonrasında “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle sisteme giriş yapmış ve sorgulamış olduğunuz içeriğe açılacak olan yeni sayfada ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi İçin TIKLAYINIZ!

Leave a Response