E-devlet Mobil İmza Nasıl Alınabilir?

edevlet mobil imza doğrulama

E-devlet sistemi sizlere pek olanak sunarken sisteme girmenin pek çok farklı yolu da sizler için belirlenmiştir. Artık pek çok sisteme mobil imzalar ile girilebilirken; e-devlet sisteminde de mobil imza ile giriş yapmak oldukça mümkün.

E-devlet mobil imza, cep telefonu ve GSM sim kartı ile elektronik imza işlemi yapılmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile e-devlet sistemine güvenli bir şekilde giriş yaparak işlemlerinizi oldukça güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemi bu mobil imza hizmeti için sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ancak bağlı bulunduğunuz operatör şirketleri sizden aylık belli tutarlarda bir ücret talep etmektedir. Bu ücret 2,5 ₺ ile 5 ₺ arasında değişmektedir. Bu ücret kesintisi faturasız hatlar için haftalık, faturalı hatlar için ise aylık kesilmektedir.

E-devlet mobil imzanızı nasıl alabileceğinizi inceleyelim.

E-devlet mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Öncelikle e-devlet mobil imza için ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu imza için; ön başvuru işlemi bağlı bulunduğunuz GSM operatörünüzün müşteri hizmetlerinden yahut online işlemlerinden ön başvurunuzu iletmelisiniz. Bunun için TC kimlik numaranız, kimlik bilgileriniz gereklidir. Ayrıca e-devlet mobil imza ön başvurusu için e-posta adresinizi de belirtmeniz gerekiyor. Ardından başvuru aşamasında imza taahhütnamesi, kurumsal başvuruda bulunuyorsanız şirket evrakları ve kimlik fotokopiniz GSM operatörünüze verilmelidir. Kimi durumlarda taahhütnamenin noter aracılığıyla imzalanmalıdır. Daha sonra başvurusu onaylanan müşterilerin kimlik doğrulaması yapılır. Size bir aktivasyon kodu gönderilir ve açılan ekrana bu aktivasyon kodunu girerek, kendinize ait mobil imzanızı oluşturursunuz. Bu şifrenizi daha sonra onaylayacaksınız. Ardından elektronik sertifikanız hazırlandığında size bilgi mesajı gönderilecektir. Bu mesajın ardından mobil imzanız da kullanıma açılacaktır. Artık mobil imzanız ile e-devlet sisteminde dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Türkcell Mobil İmza başvurusu hakkındaki bilgiler için BURAYA TIKLAYINIZ!

Türk Telekom Mobil İmza başvurusu hakkındaki bilgiler için BURAYA TIKLAYINIZ!

Vodafone Mobil İmza başvurusu hakkındaki bilgiler için BURAYA TIKLAYINIZ!

 

e-devlete-mobil-imza-ile-giris,6

Leave a Response