Kadın Memur Doğum Borçlanması Başvurusu

E-devlet sistemi gelişmeye devam ediyor. Yeni eklenen bir hizmetle birlikte kadın devlet memurun doğum borçlanması başvurusu ve takibi kolay bir şekilde yapılabilecek. İnternet üzerinden birkaç tıkla yapabileceğiniz işlemle birlikten kamu görevlisiyseniz doğum borçlanması için vereceğimiz linkten gidebilirsiniz.

Bilindiği gibi kadın memurlar doğumdan sonra genellikle ücretsiz izin hakkı kullanırlar. Bu haklarını kullandıkları süre zarfı boyunca sigorta primleri de yatmamaktadır. Sigorta dökümlerinde bugünler eksik prim günü olarak gözükür. Bu durumda hem erken emeklilik hem de eksik primli emekli olma durumu oluşur.

Ekim 2008 tarihinden önce, memur olan kadın çalışanlar bu süre içerisinde memurken doğum yaptıkları için ücretsiz geçirdikleri gün primlerini 4C doğum borçlanması kapsamında ödeyerek o günlerin hizmet karşılıklarından faydalanabilir.

Bunun haricinde yasa gereği memurluktan ayrılmışlarsa ya da sigortalı başlangıçtan sonra bu sürede doğum yapmalarından kaynaklı geçirilen süre için doğum borçlanması hakları bulunur.

Kamu görevlisi kadın memurların doğum borçlanması başvuru ve takip işlemleri için aşağıdaki adrese gidip e-devlet girişi yaptıktan sonra sırayla adımları izlemeleri gerekir.

Kadın Memurun Doğum Borçlanması Başvurusu için Tıklayınız

Not: Ayrıca açılan sayfada kendiniz için ya da Hak Sahibi Olduğum Kişi için( Anne/Baba/Eş/Çocuk) başvuru yapabiliyorsunuz. Başvuru ve takip sırasında karşılaşacağınız bir durum olursa aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Bildiğimiz kadarı ile geri dönüş yaparız.

http://sgkrehberin.com/e-devlet/kadin-memur-dogum-borclanmasi-basvurusu/

Leave a Response