E-Devlet Diş Protez Hakkı Sorgulama

Yaşlandığımız zaman maalesef dişlerimiz eskisi gibi görevini yerine getiremez ve tek tek kaybederiz. Kaybedilen dişlerin yerine diş protezi yaparız. Bu çeşitli protezler olabilir. Ancak genel olarak sabit ya da hareketli protez yapılmaktadır. Sigortalı olanların diş protezi yaptırma hakkı bulunmaktadır. Her sene fiyatları değişmekle birlikte belirli bir yüzde katkı payı karşılığında diş protezi yaptırabiliyorsunuz.

Diş protez hakkı sorgulaması genelde hastaneye gidip sorgulansa da e-devlet üzerinden de sorgulanabilir. Bunun için yapacağınız işlemleri aşağıda anlatacağız. Tam damak, kancalı damak gibi hareketli protezler ya da kuron, köprü gibi sabit diş protezleri yaptırabilirsiniz. Sabit olanlar mevcut dişlere yapıştırma suretiyle takılırken, diğer hareketli protezleri ise ağza takıp çıkarılabiliyor.

Diş Protezi Kaç Yılda Bir Yenileniyor?

Bir vatandaşın mevcut diş protezini yenilemesi için belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Bu süre protez yaparken size imzalatılan müstehaplıkta yazıldığı gibi 4 (dört) yıl olarak belirlenmiştir. Eğer 4 yıl içerisinde yenilemek istiyorsanız, ücretin tümünü ödemek zorunda kalırsınız.

Diş protezi yaptırırken, çok cüzi bir ücret alınmaktadır. Çalışanlar ücretin %10’u öderken, emekliler %5 gibi bir katkı payı öderler. Örneğin yapılacak protez 400 tl ise çalışan 40 tl, emekli 20 tl katkı payı ödüyor.

Diş Protez Hakkı Nasıl Sorgulanır?

Diş protez hakkınızın olup olmadığını sorgulamak için e-devlet üzerinden giriş yapmanız gerekir. Aşağıdaki bağlantıyı tıklayıp gittiğiniz sayfada e-devlet giriş bilgilerinizi yaptıktan sonra sorgu sonucu çıkmaktadır.

SGK Diş Protez Hakkı Sorgulama için TIKLAYINIZ

http://sgkrehberin.com/e-devlet/e-devlet-dis-protez-hakki-sorgulama/

Leave a Response