Telefondan İnternet Bankacılığına Girmek Güvenli mi?

internet-bankaciligi-telefon-numarasi-degistirme

 

İnternet dünyasında yaşanan gelişmeler her geçen gün artış göstermekle beraber, bazı kullanıcılarında bu ortama şüphe ile bakmasına neden olmaktadır. Bugün sizlere internet bankacılığına giriş konusunda cep telefonu kullanıcılarının taşıdığı endişeler hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.

Cep telefonunuzun yazılımlarını güncel tutun

Cep telefonunuz üzerinden kullanmakta olduğunuz bankanın internet şubesine giriş yapmanız sizlere birçok kolaylığı beraberinde sunmaktadır. Özellikle de cep telefonlarınız indireceğiniz mobil bankacılık hizmetlerinin orijinal bankacılık hizmetleri olup olmadığını kontrol ediniz.Zaten Android ve İOS gibi işletim sistemine sahip olan cihazlar bu konuda korsan yazılımları kabul etmediğinden dolayı sorun yaşamayacaksınızdır. Ancak siz yine de bu konuda dikkat ederek güvenliğinizin üst düzeyde olmasına özen gösteriniz.

Cep telefonunuz da mutlaka antivirüs programları bulundurmaya özen gösteriniz. Bu konuda genellikle bilinmiş olan virüs programlarını kullanarak cep telefonlarınızın güvenliğinin üst seviyelere çıkmasını sağlayabilirsiniz. Zaten güncellemekte olduğunuz cep telefonları devamlı olarak virüs taramasından geçeceğinden dolayı herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Güvenmediğiniz Wifi ağlarına girmeyin

Cep telefonu kullanıcıların birçoğun buldukları bedava internet ortamında oranın ağını tercih ederek kendi internetlerini sonrasında kullanmak için saklamaktadır. Ancak sizler bu konuda eğer mobil bankacılık veya internet bankacılığı gibi hizmetleri kullanmak istiyorsanız, mutlaka kendi GSM operatörünüzün sağlamış olduğu ağ üzerinden bağlantı kullanarak kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Kaynağı belli olmayan internet ağları sizlerin bu konuda zor durumda kalmasına ve hesaplarınıza sızıntı olmasına neden olabilmektedir.

Mobil bankacılık şifrenizi belirleyin

Mobil bankacılık hizmetleri kullanacak olan müşterilerin şifre belirlemesi sırasında dikkat etmesi gereken bir diğer detay da, şifrenin kolay tahmin edilmesi gereken şifrelerden oluşmamasıdır. Doğum tarihiniz veya tuttuğunuz takımı kuruluş yıl dönümü gibi tarihler bilgisayar korsanları tarafından çabuk tahmin edilecek olmasından dolayı güvenilirliğinizin bir adım alta düşmesine neden olacaktır.

Telefonunuz güvenli bir şekilde kapatın

Cep telefonlarının yazılımlarının çözülmesi aslında en zor işler arasında yer almaktadır. Ancak sizler güvenliği elden bırakmamak adına yinede kullanmakta olduğunuz cep telefonlarınızın için ekran kilidi ve ekran deseni gibi güvenlik unsurlarını kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Mobil bankacılık işlemlerin decep telefonu onay kodu isteyin

Kullanmakta olduğunuz mobil bankacılık veya internet bankacılığı hizmetlerinde mutlaka cep telefonu onay kodu istemenizi sizlere öneriyoruz. Şifre bölümünden giriş yaptıktan sonra cep telefonlarınıza gelen onay kodundan sonra internet bankacılığı hizmetlerini kullanmak sizlerin dahada güvende olmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden bu detaya dikkat etmenizi özellikle belirtiyoruz.

Mobil bankacılık uygulamasını kapatın

İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık konusunda cep telefonunuz üzerinden hizmet aldıktan hemen sonra uygulamalarınızı kapattıktan sonra çıkış yapmanız da dikkat etmeniz gereken detaylar arasında yer almaktadır. Bu konuda yapmanız gereken uygulamada işiniz bittikten hemen sonra çıkış yapmanız yeterli olacaktır.

Leave a Response