Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bankaların müşterilerine kredi kartı veya kredi verirken en dikkat ettiği detaylar arasında kredi sicil notu gelmektedir. Peki, son derece önemli olan bu kredi sicil notunun hesaplanması sırasında bankalar neye göre müşterilerine puan vermektedir? Bu sorunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Ödeme alışkanlığı

Bankaların kredi sicil notlarını oluşturma sırasında en çok önem verdiği konular arasında ödeme alışkanlığı ilk sırada gelmektedir. Yani kredi sicil notunuzun oluşmasına etki eden unsurlar arasında ilk sırada bankalardan almış olduğunuz kredi kartlarının ödenmesi ve kredilerin ödenmesi sırasında göstermiş olduğunuz düzenli ödemeler kredi notunuzun yüksek derece artmasında etkili olan unsular arasında yer almaktadır. Bu oranın %35 oranında kredi notunuzu etkilemiş olduklarını belirtmek istiyoruz. Bu yüzden ödemelerinizi mutlaka ama mutlaka gününde yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Mevcut hesaplar ve güncel borç durumları

Bankaların kredi sicil notlarının oluşturmasında baktıkları bir diğer durum ise mevcut hesapların içerisinde bulunan para miktarı ve bankalara olan güncel borç durumlarınız son derece etkilidir. Bu yüzden de kredi sicil notlarınızın artması konusunda bankalarda olan güncel borçlarınızın olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Borcunuzun olmamasının yanı sıra, banka hesaplarınızda her zaman paranın bulunması da bankaların kredi sicil notlarınızı arttırma konusunda sizlere olumlu bir katkı yapacaktır. Bu detayların kredi sicil notlarını etkileme konusunda oranı ise %35 olarak dikkat çekmektedir.

Yeni kredi kullanılması

Kredi sicil notlarının artmasında etkili olan bir diğer yöntemde bankalar ile olan kredi işlemlerinizin sık olmasıdır. Bankalar kendileri ile devamlı alışveriş içerisinde olan müşterilerine oldukça önem vermektedir. Hele ki bu müşteriler bankalar üzerinden devamlı olarak kredi çekim işlemi yapıyorsa, kredi sicillerinin artmasının son derece basit olduğunu belirtmek istiyoruz. Yani kredi notunuzun artmasını istiyorsanız bankalar üzerinden devamlı olarak kredi çekim işlemi yaparak kredi notunuzun artmasını sağlayabilirsiniz. Bu detayın kredi notu üzerinde yüzdelik etkisi ise %11 oranında karşımıza çıkmaktadır.

Kredi kullanma yoğunluğu

Oran olarak %10 üzerinde bir etkisi olan bu işlem de kredi notunun artmasında etkili olan unsurlar arasında yer almaktadır. Bankalar üzerinden çekeceğiniz kredi türlerinin az ve esnek olması durumunda bankalar bu oranla kredi notlarına pek fazla bir etkide bulunmayacaktır. Ancak bankadan devamlı olarak kredi kullanıyorsanız bu konuda bankaların kredi notlarınızı arttırma konusunda son derece etkili olduğunu belirtmek istiyoruz. Kredi kullanan ve ödemelerini düzgün yapan müşteriler bankaların gözünde her zaman en değerli müşteriler konumunda yer almaktadır.

Diğer faktörler

Kredi notunu etkileme konusunda %9 oranında etkili olan diğer faktörlerin etkisinin neler olduğu konusunda bilgi verelim. Bankalara vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatları, bankalar arasında yapmış olduğunuz hesap işlemleri ve buna benzer hareketler sizlerin kredi notunun artmasında son derece etkili olan unsurlar arasında yer almaktadır.

http://sgkrehberin.com/kredi/kredi-notu-nasil-hesaplanir/

Leave a Response