Konutlarda Haciz İşlemi Nasıl Olur?

Konut alan müşterilerin borçlarını ödememesi durumunda bankalar tarafından haciz konulması durumu ülkemizde sık karşımıza çıkan durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle konut kredisi türünde kredi çekecek olan müşterilerin bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmaması adına dikkat etmesi gereken durumlar hakkında bilgi verelim.

Konut kredisi
çekerken ince hesaplama yapın

Konut kredisi çeken müşterilerin %70’inden fazlası 10 yıllık vade planı oluşturarak kredi çekim işlemi yapmaktadır. Bu yüzden de kredi çekim işlemlerinden sonra başlarına gelmesi muhtemel sorunlar karşısında ödeme güçlüğü çeken kişilerin konutları üzerine konulan ipotek tedbir kararından sonra bankaların konutlar üzerinde haciz işlemi başlatması da mümkün olmaktadır. Bu yüzden de bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalan kişilerin yapması gerekenler hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.

Konutlarda haciz
nasıl olur?

Bankadan çekmiş olduğunuz konut kredisinin herhangi bir sebepten dolayı ödenmemesi durumunda bankaların konutlarınız üzerinde tedbir koydurma durumu söz konusu olmaktadır. Bu süre içerisinde sizlere yasal olarak belirlenen süre içerisinde ödeme yapmanız banka tarafından istenmektedir. Ancak sizler bu yasal süre içerisinde ödemelerinizi yapmadığınız zaman banka ipotek ile el koyma hakkı olduğu konutunuz üzerinde haciz işlemi başlatabilmektedir.

Bu yüzden de uzun yıllar kredisini ödemek zorunda kaldığınız konutunuzun bir anda elinizden gitmesi söz konusu olmaktadır. Bu konuda bankaya giderek haciz işlemi ile karşı karşıya kalmanız durumunda yeniden yapılandırma yolunu seçerek haciz işlemini kaldırma şansınız bulunmaktadır.

http://sgkrehberin.com/kredi/konutlarda-haciz-islemi-nasil-olur/

Leave a Response