Konut Değerinin Hesaplanması

Konutun değerinin hesaplanması işleminde tercih edilen iki durum bulunmaktadır. Özellikle konut kredisi çekeceğiniz zaman evin değerinin hesaplanması konusunda ilk olarak alacağınız evin aylık kira bedeline göre fiyat belirlenmesi yapılması gerekmektedir.

Kira bedeline göre konutun fiyatı

Yapılan araştırmalardan sonra konut fiyatının belirlenmesi süresinde konutun 17 yıllık kira gelirinin ortalama olarak baz alındığını belirtmek istiyoruz. Bu oranların illere göre de farklılık gösterdiğini özellikle belirtmek istiyoruz. Konut kredisi çekmek istediğiniz zaman alacağınızın konutun piyasa değeri hakkında bilgi sahibi olmak için konutunuzun aylık kira getirisine İstanbul’da ev alacakların 212 ay ile çarpması gerekmektedir. Yani aylık Bin TL kira getirisi olan bir konutun değerinin 212 Bin TL olduğu raporlar doğrultusunda açıklanmaktadır. Ama bu durumun ülkemizde değişkenlik gösterdiğini özellikle belirtmek istiyoruz.

Ankara için bu oran 222 ay olarak hesaplanırken, Türkiye
ortalamasında ise konutun değerinin ortaya çıkmasında 214 ay üzerinden
hesaplama yapılmaktadır.

Ancak bu raporun dışında emlakçıların veya müteahhitlerin konut fiyatını hesaplamalarında kullandıkları yöntemin 240 ay kira bedeli olduğunu belirtmek istiyoruz. Yani 20 yıllık bir kira bedeli ile ödeyerek sizlerde konutun gerçek değeri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konut kredisi çekmek isteyen müşterilerin bu kredi türü içerisinde alacakları kredi tutarları bankalar tarafından genellikle %80 oranına karşılık gelmektedir. Yani BDDK’nın belirlediği kurallar çerçevesinde sizlerde konut kredisi çekimi yaparken mutlaka ama mutlaka bu konuda bankadan yardım alarak evinizin tamamına yakın kredi çıkmasını sağlamak için bankanın belirlemiş olduğu yöntemleri izleyebilirsiniz.

http://sgkrehberin.com/kredi/konut-degerinin-hesaplanmasi/

Leave a Response