Faizsiz Kredi Hesaplama

İslami usullere göre faizin haram olması bu konuda birçok müşterinin kredi çekim işlemlerine sıcak bakmamasına neden olmaktadır. Bu yüzden de katılım bankaların müşterilerine İslami usullere uygun bir şekilde faiz olmadan kredi imkânı sunduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak bu faizsiz kredi olarak geçen kredi türlerinde hesaplama nasıl yapılmaktadır, bu konuda merak ettiğiniz bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.

Katılım bankalara nasıl faizsiz kredi vermektedir?

Katılım bankalara olarak geçen bankalar müşterilerine İslami usullere göre kredi vererek bu konuda haram olan faiz işinden uzak durmalarını sağlamaktadır. Bu yüzden de sizlere faiz işlemi almadan bu bankaların nasıl kar ettikleri konusunda merak ettiğiniz bilgiler hakkında görüşleri açıklamak istiyoruz.

Kar ve zarar sistemine göre çalışma prensibi bulunan bu bankaların özellikle kredi türlerinde müşterilerine sunduğu faizsiz kredi türlerinde işlemleri ne şekilde yaptıkları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yüzden de bu konuda açıklık getirmek istiyoruz. Bankalar müşterilerinden almış oldukları sıcak paraları reel sektör içerisinde kullanarak para ile kar işlemi yaparak müşterilerine buradan kay payı sunmaktadırlar. Müşterilerinden almış oldukları paraları reel sektör içerisinde faaliyet gösteren firmalara kredi olarak kullandıran bankalar buradan elde etmiş oldukları gelirler sayesinde sizlere faizsiz kredi türünde destek vermektedir. Bankaların özellikle bu paraları firmalara olarak değil de projelere yatırması ciddi bir şekilde gelir elde etmesini sağlamaktadır. Bu yüzden de bu kar payları üzerinden müşterilerine faizsiz bir şekilde kredi desteği sunmaktadır. Normal bankaların ise kredi işlemlerinde tercih ettiği işlemin bankalara verilen kredi teminatlarında geçerli olduğunu belirtmek istiyoruz.

Katılım Bankaları hangi kuruma bağlıdır?

Çalışma prensibi olarak diğer bankalar ile aynı çalışma prensibine sahip olan Katılım Bankalarının özellikle BDDK tarafından denetlendiğini belirtmek istiyoruz. aynı diğer bankalar gibi denetlenme mekanizması bulunan bu bankada işlemlerini yaparken BDDK’nın düzenlemesine göre şekil vermektedir.

Katılım bankalarının İslami usullere uygun bir şekilde karar almasını sağlayan bir İslami kurul bankaların hepsinde bulunmaktadır. Piyasalara sürülecek olan ürünler için bu kurulların kararı alınarak İslami şartlara göre hareket edilmektedir.

Katılım bankalarının sunduğu hizmetler nelerdir?

Katılım bankaları olarak geçen bankaların İslami usullere göre hareket ettiklerini belirtmek istiyoruz. Bu bankaların diğer bankaların aksine faiz oranı olarak değil de kar payı üzerinden işlem yaptıklarını belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de bu bankalar üzerinden kredi çekmek istediğiniz zaman konut finansmanı, ihtiyaç finansmanı ve taşıt finansmanı gibi konularda kredi çekilmesinin mümkün olduğunu özellikle belirtmek istiyoruz.

http://sgkrehberin.com/kredi/faizsiz-kredi-hesaplama/

Leave a Response