Bankaların Konut İpoteği Nasıl Olur?

Konut alacak olan müşterilerin alacakları konutlar üzerine bankalar tarafından konulan tedbir kararına ipotek denmektedir. Bu yüzden de konut almak istediğiniz zaman bankaların kendilerini güvence altına almak adına konutlar üzerinde uyguladığı tedbir kararının konut ipoteği olarak geçtiğini belirtmek istiyoruz.

Bankaların konut kredisi verirken kredi vadelerinde çok uzun süreli bir şekilde müşterilerine sunması beraberinde birçok sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Özellikle konut kredisi çeken müşterilerin 10 yıllık veya 20 yıllık süreç içerisinde başlarına gelmesi muhtemel sorunlar karşısında aldıkları tedbir kararının konut ipoteği olarak yansıdığını belirtmek istiyoruz.

İpotek ne zaman sona
erer?

Bankadan çekmiş olduğunuz konut kredisi türünde vadelerinin ödenmemsi durumunda banka müşterilerinin konutları üzerine tedbir kararı koyarak bu konutun satılmasını sağlayabilir. Bu yüzden de bu ipotek süresinin sona erme yönteminin konut kredisinin sona ermesinden hemen sonra kalkacağını belirtmek istiyoruz. Yani konut kredisinin son taksitini ödediğiniz gün içerisinde konutunuz üzerinde bulunan ipotekte doğrudan ortadan kalkmış olacaktır.

İpotekli ev satılabilir mi?

Bankadan kredi çekerek almış olduğunuz evin üzerinde bulunan ipotek evin satışı sırasında herhangi bir yasal engel teşkil etmekte midir? Bu konuda herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtmek istiyoruz. Ancak bankaya olan borcunuzun kapatılması konusunda evin üzerinde bulunan ipoteğin ortadan kaldırılması söz konusu olabilmektedir.

Aynı zamanda ipotekli konutunuzun kalan borcunun alacaklı olan kişiye aynı banka üzerinden aktarılması durumunda da ipotekli evin satışının gerçekleşmesi durumunda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu konuda bankanız ile görüşme yaparak ipotekli olan evinizin satışı konusunda bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Nihai kararın bankanın vereceğini unutmayın.

http://sgkrehberin.com/kredi/bankalarin-konut-ipotegi-nasil-olur/

Leave a Response