Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödemek isteyen vatandaşlar tahakkuk eden vergi miktarını peşin ödeyebilecekleri gibi ocak ve temmuz aylarında eşit taksitler şeklinde iki seferdede ödeyebilmektedir.

Motorlu taşıt vergisi hesaplanırken taşıt otomobil yada minübüs tarzı ise taşıtın yaşı ve taşıtın silindir hacmi dikkate alınırken, otobüs ve benzeri araçlarda araç yaşı ve aracın oturma yeri sayısı dikkate alınır, taşıt kamyon-kamyonet-çekici ise bunların yaşı ve azami toplam ağırlığı dikkate alınmaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi her senenin sonunda enflasyon oranında artırılmaktadır.

İnternet ve bilgisayar kullanımın yaygın olmadığı zamanlarda taşıt vergisini ödemek isteyen vatandaşlar vergi dairesine giderek saatlerce sıra beklemekte cebindeki para tasıt vergisini ödemek için yetmediğinde geri dönmek zorunda kalıyordu. İnternet ile birlikte devlet daireleri bazı işlemlerini internet üzerinden sunmaya başladı.

Maliye bakanlığı internet üzerinden motorlu taşıt vergisi hesaplatmaya başladığında daha bir çok devlet kurumu internetten hizmet vermemekteydi. Maliye bakanlığı online hizmet adı altında verdiği tasıtlar vergisi hesaplamasından olumlu geri dönüşler almasıyla birlikte internet üzerinden verdiği hizmetleri genişletme kararı aldı. Bunun üzerine internet vergi dairesi adı altında yeni oluşuma giderek gib.gov.tr adresinde bir site kurdu.

İnternet vergi dairesinden araç plaka,tc kimlik numarası ve tescil tarihi ile giriş yaparak aracınıza ait kimlik bilgilerini, motorlu taşıt vergi borç bilgilerini, trafik para cezalarını, borç bilgilerini ve tüm tahsilat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İnternet vergi dairesi üzerinden kredi kartınız ile motorlu taşıtlar verginizi ödeyebilirsiniz. Kredi kartınızın bağlı bulunduğu bankanın sunduğu kampanlardan yararlanabilirsiniz. Bazı bankalar 8 aya kadar taksit yaptığı gibi bazı bankalar indirim dahi yapmaktadırlar.

Motorlu taşıtlar verginizi kredi kartı ile online ödemek ve bankanızın sunduğu kampanyalardan yararlanmak için alt kısımdaki linke basmanız yeterlidir.

 

mtv-ödemesi

 

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. AHMET KARA diyor ki:

    MOTOR BORCU

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
2013-asgari-ücret-ne-kadar-oldu
2013 Asgari Ücret

Merakla beklenen 2013 asgari ücret sonunda açıklandı. Yeni bir yılın bitiminin ardından bir sonraki yıl için asgari ücretlere ne kadar...

Kapat