E-Devlet Uygulamaları

E-Devlet Uygulamaları

E-Devlet çağdaş toplumlarda uygulanan devlet ve vatandaş ilişkilerinde, devletin vatandaşa (görev ve hizmet) ve vatandaşında devlete olan görev ve hizmetlerinin karşılıklı olarak internet ortamında güvenli bir şekilde yapılması için kurulmuş bir uygulamadır. Bu uygulamanın getirdiği en büyük avantajlardan birisi de zaman ve vakit kaybetmeden kağıt israfı etmeden tasarrufu sağlayan bir sistemdir. Yakın gelecekte artık tüm işlemlerimizi e devlet üzerinden yapabileceğimiz uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Peki e-devlet kapısı üzerinden hangi işlemlerimizi yapabiliriz. Turkiye.gov.tr adresinden hizmet sunan devlet bu e devlet hizmetlerini 3 ana başlık altına toplamıştır.

1- Vatandaş

Vatandaş kategorisinde yapılan işlemler: Eğitim, Askerlik ve seferberlik, Yasal işlemler, Haklar ve Korunması, Trafik, İşve Kariyer, Kültür-Sanat ve Spor, Seyahat ve Turizm, Sosyal Güvenlik, Özürlü Vatandaşlar, Sağlık işlemleridir.

2- Devlet

Devlet kategorisinde yapılan işlemler: Mevzuat, Tarihimiz, Uluslar arası ilişkiler, TBMM, Savunma ve Güvenlik, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Kültür ve Turizm, Adli ve İdari Yargı, Devlet sözleşme ve İhaleler, Enerji, Eğitim işlemleridir.

3- İş

İş kategorisinde yapılan işlemler: İş ve Kariyer, Ekonomi ve finans, İşletmenin doğuşu ve fesih işlemleri, Bağış, Destek ve Krediler, Dış Ticaret, Yatırım ve Sermaye, Vergi, Elektronik Ticaret yapılabilen işlemler arasında en çok rağbet görenlerdir.

 

Önemli Not: E devlet işlemlerini yapabilmek için “e-devlet şifresi” gerekmektedir. E devlet şifrenizi PTT merkez şubelerinden 2 TL karşılığında kimliğiniz ile birlikte alabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. ikram oruc diyor ki:

    yeni nufus cuzdanlari ne zaman cikacak

  2. Mehmet Alakuş diyor ki:

    Yeni nüfus cüzdanları hakkında bir araştırma yapıyorum. İstanbul üniversitesi Hukuk bölümüöğrencisiyim.Detaylı bilgiye ulaşmak için nereye gitmeliyim ?

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
turkiye.gov_.tr_
Turkiye.gov.tr

Devlet internet dünyasındaki gelişmelere kayıtsız kalamayarak internetteki yüzünü  turkiye gov tr adresinden gösterdi. Turkiye gov tr devlet kurumlarına tek adresten...

Kapat